Újra elővettem egy 2014-ben megjelent írásomat a kutyás futásról, nem csak, mert egyre többen mozdulnak ki kedvenceikkel, hanem mert közeledik a szeptemberi HDR is, és már elég nagy lázban égek. :)
Miért?
Nagyon egyszerű módja annak, hogy gondoskodj róla: magas energiaszintű kutyusod sok-sok felhalmozódott energiája ne valamilyen rossz viselkedési formaként csapódjon le rajta (és lássuk be, ennek hatása akár az egész családon).
Egészség
A rendszeres mozgás nemcsak segíti az izmok erősödését, de segít megelőzni az elhízást is, valamint erősíti a csontokat, a szív- és érrendszert, és kutyád mentálisan is sokkal stabilabb lesz. Mindemellett az együtt töltött idő segíti elmélyülni köztetek a kötődést is - a lényeg, hogy a közös testmozgás biztonságos és megfelelő módon történjen.
Fotó: pinterest
Első a biztonság
Mielőtt elkezdenétek együtt kocogni, érdemes elvinni a kutyusodat az állatorvoshoz, és megvizsgáltatni, hogy tudd, nincs olyan betegsége, vagy szervi elváltozása, esetleg bármilyen fizikai akadálya, ami miatt nem ez a megfelelő sport a kutyád számára. Egy jó orvos megvizsgálja majd a lábait, a tüdejét, ellenőrzi majd a súlyát, az ínszalagokat és az ízületeket.
Pl. a rövid orrú kutyáknak, mint a mopsz, vagy a bulldog, valószínűleg nem a kocogás a megfelelő időtöltés. Ugyanakkor az idős kutyák sem biztos, hogy lépést tudnak majd tartani veled, illetve a kölyök és felnőtt kutyák között is akadhat, akiknek a még fejletlen ízületei és csontjai túl nagy terhelésnek lennének kitéve futás közben.
Felszerelés
Egy fényvisszaverő nyakörv, vagy hám nagyon hasznos lehet, különösen ha este, sötétben futunk, vagy éppen ködös időben, esőben. Vigyél magaddal jutalomfalatot és vizet is, valamint nem árt 1-2 méteres pórázra kötnöd négylábú kedvencedet. Fussatok olyan terepen, ami mentes az éles tárgyaktól és kavicsoktól, valamint ne fussatok nagyon melegben, mert hőgutát kaphattok mindketten! Abban az esetben, ha hagyod messzebb elfutni magadtól a kutyád, légy biztos afelől, hogy be van oltva veszettség ellen és van rajta azonosító biléta (a regisztrált chip a leghatékonyabb, mert a nyakörvét és a rajta lévő bilétát is elhagyhatja kedvenced). A nagy melegben hasznos kiegészítő lehet a hűtőmellény vagy nyakörv és a kutyusodat segítheted azzal is, hogy a tarkóját, a tappancsát illetve a hasát is többször nedvesíted.
Csapjunk bele
Na de, ne olyan hevesen. Az első pár héten lassan, fokozatosan érdemes emelni mind a kocogás intenzitását, mind az időtartamát. Kezdjétek gyors sétával, figyeld, hogy a kutyád lépést tart-e veled, figyel-e rád, aztán lassulj le, változtass irányt, majd megint gyorsít, teszteld, hogy végig melletted marad-e! Ha ez jól megy, és a kutya is megbarátkozott az irányok változtatásával, és azzal, hogy mindig melletted legyen, lassan növeld a közös futások időtartamát.
Még néhány tipp
Gyakorold kutyáddal az alap engedelmességi vezényszavakat, mint az "ül, marad, lábhoz", mert könnyebben tudod majd így irányítani futás közben. Mindig figyeld a kutyád kocogás közben! Rendszeresen adj neki kis mennyiségű vizet, hogy hidratáltan tartsd. Futás után ellenőrizd a kutya szemét, fülét, és lábát, hogy ment-e bele valamilyen idegen tárgy, pl. toklász; vizsgáld át, hogy nincs-e benne kullancs.
Ha még arra is gondolsz, hogy másokon segíts
Menj el az általad legszimpatikusabbnak tartott menhelyre, és kérdezd meg, melyik kutyát viheted ki magaddal futni. Az én ajánlatom Bubu, az Eszkuláp Állatvédő Egyesület mentvénye:
Jó futást! :)